Światowy Dzień Książki - „Hamlet i nie tylko”
23 kwietnia 2009 r.

W Atrium w Starym Ratuszu WBP odbyło się spotkanie z okazji Światowego Dnia Książki ph.: „Hamlet i nie tylko”. W programie spotkania przedstawione zostały fragmenty dramatów „Hamlet” i „Poskromienie złośnicy” Williama Shakespeare'a. W rolę odtwórców bohaterów szekspirowskich wcielili się młodzi aktorzy Piotr Chomik, Szymon Kołodziej i Agnieszka Maracewicz - studenci Policealnego Studium Teatralnego im. A. Sewruka w Olsztynie.
W drugiej części imprezy odbyła się promocja pisma literacko-kulturalnego VariArt; wydanego przez WBP w Olsztynie.Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare'a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch - według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice'a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii - w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930, a od 1964 - we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

Sponsor wydarzenia:

powrót