ILUMINACJE STRON BIBLII
WYSTAWA PRAC POKONKURSOWYCH
17 kwietnia 2009 r.

W Galerii Stary Ratusz WBP można zobaczyć prace z II edycji Konkursu na Iluminację strony Biblii Jana Gutenberga, który został zorganizowany w 2008 r. w Muzeum Drukarstwa Warszawskiego.
Konkurs ten miał charakter zamknięty zostali zaproszeni do niego tacy artyści jak Piotr Młodożeniec czy Andrzej Heidrich. Rozgrywał się w dwóch kategoriach. Graficy otrzymali kartę z poddrukiem wykonanym przez Muzeum, ze wstępem do „Psalmów” Jana de Turrecrematy, druk Kaspra Straubego z 1475 r.

W pierwszym zadaniu graficy mogli pokazać swoją osobowość twórczą zachowując formułę dawnych iluminacji, a jednocześnie znaleźć nowe rozwiązania w ramach starych konwencji. W drugim artyści mogli wydrukować dowolny fragment z Psalmów i zinterpretować go we własny sposób, poszukując nowego, współczesnego spojrzenia na Biblię, nowej, niekonwencjonalnej wypowiedzi artystycznej. Ponadczasowy sens „Psalmów” będących komentarzem do Biblii, jest punktem wyjścia
do pełnej wypowiedzi artysty, dlatego też wymagał od autorów dojrzałości artystycznej i emocjonalnej. Muzeum otrzymało dziesięć prac w pierwszej kategorii konkursu i sześć w drugiej.

„Poszukiwaliśmy czegoś nowego, współczesnego, dotykającego tego o czym mówią 'Psalmy', szukaliśmy współczesnej odpowiedzi na ich ponadczasowy wymiar. Starodruk łączył, symbolizował i uosabiał tę treść. Nowy druk, nowe, graficzne spojrzenie miało stworzyć naszą, współczesną wizję iluminacji i druku” - mówi kierownik Muzeum Barbara Rogalska.

Jury w składzie: przewodniczący: Franciszek Starowiejski (malarz i grafik),
członkowie: Michał Hilchen (profesor ASP),
Małgorzata Naimska (zastępca dyrektora Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy),
Barbara Rogalska (kierownik Muzeum Drukarstwa),
Wiesław Rosocha (plakacista i projektant książek), Andrzej Tomaszewski (typograf) przyznało:
W kategorii pierwszej - nagrodę Pani Hannie Koreckiej, absolwentce wydziału grafiki ASP w Warszawie;
W kategorii drugiej - nagrodę Pani Hannie Koreckiej;
Nagrodę za pracę obejmującą obie kategorie konkursu - Panu Piotrowi Młodożeńcowi;
Wyróżnienie - Panu Rafałowi Dmochowskiemu;
Wyróżnienie specjalne za trzy prace nadesłane na konkurs panu Andrzejowi Heidrichowi.

Współorganizator:
Muzeum Drukarstwa Warszawskiego oddział Muzeum Historycznego m. st. Warszawy

powrót