Wystawa fotograficzna „Manaslu Himalaya Expedition” Pawła Juszczyszyna i Jana Witkowskiego
12 grudnia 2008 r.

"MANASLU HIMALAYA EXPEDITION"
Na wystawie zaprezentowane zostały fotografie z ekspedycji na górę Manaslu. Zdjęcia z tej wyprawy to nie tylko obrazy przedstawiające zmagania ze śnieżnym szczytem, to również mijane po drodze zabytki, krajobrazy i ludzie Nepalu.

Podczas wernisażu przeprowadzona została aukcja wystawianych fotografii, z której dochód przekazany został na rzecz Fundacji Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych "Pomóż Mi", działającej przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

W trakcie wernisażu przedstawiona również była prezentacja multimedialna z ekspedycji.


„Wyprawa odbyła się w dniach 25 sierpnia - 11 października 2008 r. Początkowo celem wyprawy był szczyt CHO-OYU o wys. 8201 m n.p.m., jednak na miejscu w Nepalu okazało się, że granice Tybetu zostały zamknięte, po stronie chińskiej nie wydawano wiz. Dlatego nasz pierwotny plan został zmieniony i skierowaliśmy naszą ekspedycję na Manaslu o wys. 8156 m n.p.m., który w całości położony jest na terenie Nepalu. Manaslu jest ósmym pod względem wysokości szczytem świata, ale jest też uważany za jeden z najbardziej niebezpiecznych ośmiotysięczników, zajmując pod tym względem niechlubne trzecie miejsce po K2 i Annapurnie.

3 października 2008 r. nasz zespół: Paweł Juszczyszyn i Janek Witkowski z Klubu Wysokogórskiego w Olsztynie osiągnął wysokość ponad 8100 m n.p.m. zdobywając Manaslu.

Do samego wierzchołka szczytu zabrakło zaledwie 50 metrów w pionie. Zatrzymaliśmy się przed samym wierzchołkiem z powodu zalegania tego dnia na ostatniej grani szczytowej niebezpiecznych nawisów śnieżnych, które groziły urwaniem się pod obciążeniem człowieka i upadkiem w ponad tysiącmetrową przepaść. Nie dysponowaliśmy czasem, by atakować szczyt później, czy też podjąć kolejną próbę, a następnego dnia po naszym wyjściu droga na szczyt została ubezpieczona przez szerpów z innych ekspedycji...
W każdym razie jesteśmy pierwszymi alpinistami z naszego regionu, którzy przekroczyli w górach wysokość ośmiu tysięcy m n.p.m.!!!”

Paweł Juszczyszyn

powrót