wystawa fotograficzna "Mongolia 2008"
22 sierpnia - 4 września 2008 r.

Na ekspozycję składają się dwie prezentacje:
"33 oblicza GOBI" - Bolka Boleebaatar URYNA
"Iderin-gol 2008 (2i)" - Marcina "Perfecto" MORAWSKIEGO
oraz wystawa etnograficzna z kolekcji Bolka Uryna

Wystawa ta jest efektem wspólnej wyprawy Bolka Uryna i Marcina Morawskiego do Mongolii. W maju i czerwcu br. autorzy najpierw dokonali survivalowego spływu górską rzeką Iderin-gol, potem - po bezdrożach Gobi - wspólnie przemierzyli 1500 km.

"33 oblicza GOBI" - Bolek Boleebaatar URYN Gobi [mong. Gow'] jest zazwyczaj postrzegana jako monotonne pustkowie i piaszczyste wydmy bez życia. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Na Gobi znajdziemy bezkresne płaskowyże i górotwory - monadnoki, charakterystyczne dla australijskiego outbecku, majestatyczne szczyty i góry Azji, piaskowe wydmy i oazy Afryki, a także chłody i lodowce typowe dla regionów podbiegunowych.

Gobi nie jest jednorodna i przewidywalna. Zresztą wyróżnia się 33 jej typy, wśród których piaszczysta pustynia zajmuje tylko 3% całej powierzchni. W tej - "saharyjskiej" Gobi - spotkamy czyste niebo i błękitne miraże, złote piaski wyprażone bezlitosnym słońcem.
Gobi to najdoskonalszy na świecie paleontologiczny "poligon" i z tego względu jest niezmiernie ciekawa dla turysty. Tylko tam przybysz może sam, naocznie, przeżyć spotkanie z pozostałościami zwierząt minionych epok - dotknąć ręką skamieniałego zęba, jaja, kości czy czaszki dinozaura. Kto wie, może naprawdę - tak jak Mongołowie twierdzą - są to szczątki wielkich, latających smoków, żyjących kiedyś w niebie i walczących ze sobą...
Gobi to również jej nieliczni mieszkańcy. Życie Mongołów w tak ciężkich warunkach wytworzyło u nich zwyczaj gościnności.

"Boleebaatar" - niezależny reporter i fotografik, pisarz - mongolista z Olsztyna. Z zamiłowania podróżnik - survivalowiec. Autor książek m.in.: "Z wędką na aligatora", "Irak - z wędką i kuszą na Patelni Świata", "Survival z ludzką twarzą" oraz książki niedawno wydanej przez pelplińskie wydawnictwo Bernardinum pt.: "Mongolia - wyprawy w step i tajgę". Aktualnie wydaje książki: "Mongolia - wędkarski survival" i "Mongolia-spinning, tajmienie i szczury". Prezentował w kraju i za granicą wystawy fotograficzne: "Czerwone serce Australii", Czyngis-land A.D. '98, "Shangri-La - Mongolia sercem malowana", "MONGOLIA - wyprawy w step, tajgę i pustynię" (wspólna ze Zbyszkiem Pankiem), "Bogowie, demony, prorocy..." itd.. Zdobywca Srebrnego Szkła w Mistrzostwach Fotograficznych, Nagrody Specjalnej Prezydenta Olsztyna, wyróżnienia w Mongol Image Photo Competition w Ułan Bator itp.

"Iderin-gol 2008 (2i)" - Marcin "Perfecto" Morawski Survivalowa wyprawa eksploracyjna Iderin-gol 2008 (2i) na "koniec świata"- do Mongolii, była spływem kanadyjkowym pradoliną i kanionem rzeki Ider-gol. Przebiegała w trudno dostępnym i odludnym teranie, leżącym 1000 km na północny zachód od Ułan Bator. Celem jej było poznanie unikatowego środowiska przyrodniczego dostępnego jedynie wodą. Zebranie materiałów dziennikarskich oraz fotograficznych do publikacji prasowych i wystawy fotograficznej. Nakręcenie filmu o wartościach dydaktycznych i poznawczych, pozostawienie Geocachingu oraz "przetarcie" szlaku dla następców.

Iderin-gol to górska rzeka w północno-zachodniej Mongolii, płynąca w prowincjach Zavhan i Chubsugul. Ma długość 452 kilometry. Wypływa z pasma górskiego Tarvagatyn nuruu, z wysokości ok. 3500 m n.p.m. Płynie przez odludne okolice na średniej wysokości 1900 m n.p.m. Przedziela ją jeden drewniany "pijany" most.
Po połączeniu z rzekami Czuulut-gol i Delger-moron tworzy największą rzekę Mongolii Selengę, która ma swoje ujście aż na Syberii w jeziorze Bajkał…

Marcin "Perfecto" Morawski 37 lat, góral (pochodzi z Bielska-Białej, urodził się w Nowym Sączu), mieszkający w Warszawie. Pracował w rozgłośniach radiowych - Radio Delta Bielsko-Biała oraz RMF FM. Publikował w Jazz-A-GoGo, Jazz Forum, Trybunie Śląskiej, Magazynie Narciarskim itp…

Z zamiłowania fotografik, dziennikarz i podróżnik - zwolennik wszelkich form przemieszczania się z dala od "utwardzonych dróg". Aktywny survivalowy kajakarz - na spływy najchętniej wybiera się zimą. Pasjonat terenowych sportów motorowych, kolarstwa górskiego i narciarstwa pozatrasowego.

W 2008 roku uczestnik dwóch survivalowych wypraw do Mongolii: kanadyjkowej rzeką Iderin-gol oraz na pustynię Gobi (wspólnie z Bolkiem Urynem oraz Mirkiem Warszawskim). Eksplorer jako pierwszy pokonał tę mongolską rzekę, dokonał szczegółowej jej dokumentacji GPS'owej oraz pozostawił tam Geocaching…

 

powrót