Wystawa malarstwa Walerego Sleżuka
8-9 sierpnia 2008 r.

W dniach 8 - 9 sierpnia 2008 r. po raz pierwszy odbywały się w Olsztynie Dni Łucka.

Z tej okazji olsztyńskiej publiczności zaprezentowane zostały różne formy działalności artystycznej z ukraińskiego miasta partnerskiego.

Wystawa malarstwa Walerego Sleżuka w Galerii Stary Ratusz WBP była jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom.

Walery Sleżuk
Urodził się w roku 1954 na Ukrainie. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Odessie (dyplom w r. 1982) pod kierunkiem profesorów Witalego Kosowicza i Iwana Logwina. Z czasem sam zaczął uczyć malarstwa w Łucku. Maluje portrety, pejzaże, martwe natury - zarówno olejne jak i akwarele.
Jego serdeczne związki z naszym krajem zaczęły się przed sześcioma laty. Artysta jest zauroczony Polską - gościnnością, krajobrazem, szczególnie ciepłymi barwami naszej jesieni. Jest przekonany, że sztuka nie zna granic i swoimi obrazami chce przemówić do wszystkich ludzi wrażliwych na piękno.
Walery Sleżuk miał indywidualne wystawy w Odessie, Łucku, Czerniowcach, Kijowie, Warszawie, Żyrardowie, Lublinie, Milanówku, Ursusie, Wołominie, Grodzisku Mazowieckim.
Prace artysty znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, na Ukrainie, w Niemczech, we Włoszech, w Szkocji, Francji i Stanach Zjednoczonych.

Współorganizatorzy wystawy:
Samorząd Miasta Olsztyn
Związek Ukraińców w Polsce Oddział Olsztyn

powrót