Wystawa plakatów „Symbole Olsztyna”
25 lipca - 7 sierpnia 2008 r.

Wystawa w Galerii Stary Ratusz WBP pt.: „Symbole Olsztyna” wpisała się w tegoroczne obchody „Dni Jakubowych”. Na prezentację składają się plakaty ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie oraz Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Olsztyn.

Od 1998 roku w cyklu dwuletnim Urząd Miasta w Olsztynie ogłasza konkurs na plakat promujący miasto. Część ekspozycji w Galerii Stary Ratusz jest właśnie pokłosiem tego konkursu. Brali w nim udział tacy artyści, jak: Maria Grabska, Bożena Jankowska, Julia Wiench-Kurłowicz, Piotr Obarek, Edward Ratuszyński, Krzysztof Janicki, Nikodem Pręgowski i inni. Wydział Kultury, Promocji i Turystyki przekazał również plakaty okolicznościowe związane z obchodami 650-lecia miasta. Ekspozycję Urzędu Miasta zamyka plakat autorstwa Rafała Olbińskiego przedstawiający symbolicznie Olsztyn jako rozkwitającą czerwoną różę.

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej udało się zachować liczne dokumenty życia społecznego m.in. plakat z Olsztyńskich Dni Folkloru z 1977 roku, z konikiem weselnym, plakat z Dożynek Centralnych z 1978 roku z motywem z kafli mazurskich, plakaty do wystaw Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, z dumnie kroczącymi Babami Pruskimi. Ważnym symbolem naszego miasta są odbywające się od trzydziestu pięciu lat „Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe - Śpiewajmy Poezję”, stąd plakaty z pierwszych edycji tej imprezy.

Wystawa „Symbole Olsztyna” w Galerii Stary Ratusz WBP jest pretekstem do tego, aby zachęcić Olsztynian do przekazywania Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej plakatów, fotografii, folderów, pism oraz innych pamiątek mających wartość dokumentacyjną dla miasta i regionu.

Kurator wystawy: Iwona Bolińska-Walendzik

Współorganizator wystawy:
Wydział Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Olsztyn

powrót