Marta Roman - „Habitat”
30 czerwca 2008 r.

MARTA ROMAN (z domu Skurpska) urodziła się w Olsztynie, ukończyła Wydział Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Następnie wyjechała do Australii gdzie kontynuowała podyplomowe studia na Uniwersytecie Technologii (QUT) w Brisbane na Wydziale Budownictwa i Projektowania Wnętrz, jak również ukończyła kurs projektowanie biżuterii i małych form artystycznych w Instytucie Sztuk Pięknych (QCA).
Obecnie pracuje jako kierownik zespołu i architekt wnętrz w biurze Departamentu Prac Publicznych, Rządu Stanowego Queensland. Zajmuje się promocją ekologicznych metod w budownictwie i rozwoju zaplecza biurowego agencji rządowych.
Mieszka z córka Olą na obrzeżach Brisbane, na osiedlu ekologicznym będącym częścią leśnych terenów chronionych.
Artystka zajmuje się również projektowaniem biżuterii, tkanin, mebli oraz grafiką użytkową.

Wystawa w Galerii Stary Ratusz WBP jest zbiorem prac graficznych, fotograficznych i sitodruków inspirowanych przyrodą wschodniego wybrzeża Australii – m.in.: drzewem Banksii, nadmorską trawą Spinifex, krzewami Grevilii i wypłukanymi na plaży kawałkami drewna. Grafiki drukowane są na przezroczystym, muślinowym materiale techniką sitodruku oraz przy użyciu nowoczesnych metod druku komputerowego.
Dokumentacja fotograficzna ilustruje źródło inspiracji oraz pokazuje połączenie grafiki z architekturą wnętrz biurowych.

powrót