Spotkanie autorskie z Edwardem Cyfusem
7 maja 2008 r.

projekt PROZATORSKIE SKRÓTY

Od 24 kwietnia do 6 maja można było usłyszeć w WBP głos Edwarda Cyfusa, który czytał fragmenty swojej powieści "A życie toczy się dalej...".

Na spotkaniu Edward Cyfus przybliżył historię Warmii, sięgając aż do XIII w., czytał fragmenty swojej powieści oraz zaprosił wszystkich chętnych na wskrzeszony "Kiermas Warmiński" 5 lipca 2008 r. w Butrynach.

Edward Cyfus - (ur. w 1949 roku w Dorotowie) z ojca Mazura i matki Warmianki. Warmiak, piewca gwary warmińskiej. Dzieciństwo i lata młodzieńcze spędził w Barczewie, gdzie mieszkał do 1981 roku. Na dziesięć dni przed stanem wojennym wyjechał do Niemiec. Przez jedenaście lat przebywał i pracował w okolicach Frankfurtu nad Menem. Do Polski powrócił w 1992 roku i założył firmę fonograficzną. Od 1998 przez cztery lata wygłaszał co tydzień na antenie Radia Olsztyn swoje gawędy w gwarze warmińskiej. W formie opowiadań publikował je na łamach Gazety Olsztyńskiej od 2003 r. Teksty swoje tworzy w zapisie fonetycznym, mając nadzieję, że czytający przyswoi sobie brzmienie melodyjnej gwary, prawie doszczętnie zanikłej po II wojnie światowej. W 2000 r. wydał własnym nakładem książkę ("Po naszamu") - zbiór gawęd z kasetą oraz słownikiem zwrotów i wyrażeń gwarowych. W roku 2003 i 2006 ukazały się kolejne dwie książki: "A życie toczy się dalej..." i "A życie toczy się dalej. Cz 2", oparte na biografii jego matki. Został uznany za piewcę gwary i zwyczajów Warmii.

Edward Cyfus jest niemal symbolem współczesnego Warmiaka. Twierdzi on, że naszym atutem w Europie jest warmińska tradycja w połączeniu z kulturą ludności napływowej. Bardzo ciekawą imprezą kulturalno-historyczną, której pomysłodawcą był Edward Cyfus było ustawienia szlabanu na granicy Warmii i Mazur - "Granica jedności" w Łajsie na granicy katolickiej Warmii z protestanckimi Mazurami (obecnie granica gminy Purda z gminą Jedwabno). W tym miejscu, w pierwszy majowy weekend, odbywają się imprezy kulturalne promujące kulturę Warmii i Mazur. Był pomysłodawcą "Alei biskupów" w Bałdach (rok. 2006). Edward Cyfus jest także etatowym jurorem konkursów wiedzy o regionie. Zamierza związać z regionem jej byłych mieszkańców, obecnie mieszkających w Niemczech.

Projekt realizowany jest we współpracy z Radiem Olsztyn, które objęło oficjalny patronat nad imprezą.

powrót