Spotkanie autorskie z Tomaszem Białkowskim
12 marca 2008 r.

projekt PROZATORSKIE SKRÓTY

Od 28 lutego do 11 marca można było usłyszeć w Starym Ratuszu WBP głos Tomasza Białkowskiego, który czytał fragmenty swojej powieści "Mistrzostwo świata".

Na spotkaniu 12 marca autor zaprezentował m.in. kolejne fragmenty swojej najnowszej powieści "Mistrzostwo świata".

Tomasz Białkowski - ur. 1969 r., mieszka w Olsztynie, prozaik, autor zbioru opowiadań "Leze" (2002, II seria literacka "Portretu"), a także sztuki pt. "Drzewo", opublikowanej na łamach "FA-artu" (2003, nr 1-2). Przy okazji recenzji z "Leze" ("FA-art." 2002, nr 2-3) Robert Ostaszewski sformułował pojęcie "prozy ponurych marginesów rzeczywistości", które stało się pretekstem do dyskusji na temat zaangażowania, opisywania rzeczywistości i pisania o rzeczach ważnych w literaturze roczników siedemdziesiątych. W 2006 roku Białkowski opublikował powieść "Pogrzeby", która znalazła się w finale Literackiej Nagrody Warmii i Mazur Wawrzyn 2007. Ostatnim dziełem pisarza, wydanym w 2008 roku, jest powieść "Mistrzostwo świata".

Białkowski publikował m.in. w "Dekadzie Literackiej", "FA‑arcie", "Portrecie", "Ha!arcie", "Borussii", "Undergruncie". Jego prozę prezentowano także w "polskim" wydaniu prestiżowego niemieckiego kwartalnika "die horen". Jest współpracownikiem pisma literacko-kulturalnego "Portret". Stypendysta Ministra Kultury w dziedzinie literatury (2004).


prowadzenie: Filip Onichimowski


Projekt realizowany jest we współpracy z Radiem Olsztyn, które objęło oficjalny patronat nad imprezą.

powrót