30-lat Olsztyńskiego Chóru Kameralnego „Collegium Musicum” 1977-2007
5-27 grudnia 2007

Wystawa poświęcona Olsztyńskiemu Chórowi Kameralnemu „Collegium Musicum” z okazji Jubileuszu 30-lecia

Współorganizator wystawy: Miejski Ośrodek Kultury

Przygotowanie wystawy:
Iwona Bolińska-Walendzik (projekt i opracowanie graficzne)
foto - Bernard Wawrzyniewicz oraz ze zbiorów archiwalnych chóru

Na wystawie będzie można zobaczyć zdjęcia pokazujące najważniejsze wydarzenia z historii Collegium Musicum.

Olsztyński Chór Kameralny „Collegium Musicum”, działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie, powstał w 1977 roku. Zorganizowany na wzór XVII-wiecznych towarzystw muzycznych zespół, skupia muzyków amatorów, absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, ale także nauczycieli, lekarzy, prawników, ekonomistów, studentów i uczniów. Klimat wspólnych zainteresowań, systematyczne pogłębianie wiedzy i umiejętności oraz wytrwałość w dążeniu do realizacji postawionych przez dyrygenta celów, pozwoliły stworzyć zespół o bardzo wysokim poziomie artystycznym.
Liczne prezentacje festiwalowe, nagrody w znaczących konkursach krajowych i zagranicznych, nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe- to tylko zewnętrzne oznaki sukcesu, jaki stał się udziałem zespołu. Istotą owego sukcesu jest bowiem radość śpiewania zespołowego, którą chórzyści odnajdują we wspólnej pracy i przekazują swoim słuchaczom.
Zespół wykonał kilkaset koncertów w kraju i zagranicą, śpiewając w szkołach, kościołach i prestiżowych salach koncertowych.
Z dużym powodzeniem koncertował niemal w całej Europie i USA, wszędzie uzyskując bardzo dobre recenzje i opinie.

Chór „Collegium Musicum” jest niekwestionowanym ambasadorem kultury polskiej, wszędzie tam, gdzie pojawia się z koncertami.

Janusz Wiliński
Dyrygent i chórmistrz, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie dyrygowania prof. Andrzeja Banasiewicza /1986/. Swoją działalność artystyczną rozpoczął w roku 1980, jeszcze jako uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie, prowadząc chór przy parafii św. Józefa. Współpracował z chórami: Uniwersytetu Warszawskiego, University of Lapland /Finlandia/ oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od 1984 roku Janusz Wiliński jest dyrygentem i szefem artystycznym Olsztyńskiego Chóru Kameralnego „Collegium Musicum”. Ze wszystkimi swoimi zespołami koncertował z dużym powodzeniem, zarówno w kościołach, jak i prestiżowych salach koncertowych niemal całej Europy, a także w USA. Zasiada jako juror w konkursach chóralnych, prowadzi warsztaty chóralne w kraju i za granicą. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. W swojej pracy nieustannie poszukuje nowych form ekspresji muzycznej, dzięki czemu zespoły, z którymi współpracuje wytyczają nowe kierunki nie tylko w polskiej, ale także światowej chóralistyce. Jego pasji i talentowi chór „Collegium Musicum” zawdzięcza wiele wspaniałych artystycznych wydarzeń, ciekawych znajomości i wielkich zaszczytów na najbardziej prestiżowych konkursach i festiwalach w Polsce i Europie.

powrót