Józef Wilkoń


Józef Wilkoń znakomity ilustrator książek, malarz, grafik i rzeźbiarz urodził się 12 lutego 1930 r. w Bogucicach k. Wieliczki. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Adama Marczyńskiego (dyplom w 1955) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom w 1954 roku).

Od 1957 r. współpracuje w dziedzinie ilustracji książkowej z wieloma wydawnictwami krajowymi a od 1963 r. także z wydawnictwami zagranicznymi: Flammarion z Paryża (1967); Midelhauve Verlag z Kolonii (1967); Loewes Verlag z Bayreuth (1970); Kinderbuchverlag z Berlina (1973); Parabel Verlag z Monachium (1973); Atlantis Verlag z Zurychu (1975); Bohem Press z Zurychu (1979); Nord-Sud Verlag, Monchaltorf (1980); the Saflor Publisher Co. z Tokio (1984); Patmos Verlag z Dusseldorfu (1985); Atelier Muze Ltd . z Saitama (1985) oraz Greek Peace Publisher z Tokio (1988).

Józef Wilkoń jest autorem ilustracji i szaty graficznej do ponad stu książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce oraz sześćdziesięciu pięciu wydanych za granicą. Ponadto ilustruje czasopisma, projektuje pocztówki, kalendarze oraz inne formy graficzne.

Uprawia malarstwo sztalugowe, rzeźbę, scenografię, projektuje gobeliny. Jego dzieła znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych. Miał wiele wystaw autorskich oraz uczestniczył w wystawach zbiorowych, zarówno w kraju jak i zagranicą. Był gościem 50. Targów Książki Dziecięcej w Bolonii, największej tego rodzaju imprezy na świecie, w której uczestniczyło 1100 wydawców z 62 krajów. Polska, zaproszona jako gość honorowy targów, wystawiała 47 twórców. Wilkoń przygotował logo polskiej wystawy - sławną lokomotywę z wiersza Juliana Tuwima.

Józef Wilkoń to także laureat wielu prestiżowych, krajowych i zagranicznych nagród artystycznych. Otrzymał nagrody na najbardziej prestiżowych konkursach edytorskich i ilustracyjnych, np. w Lipsku, Buenos Aires, Dusseldorfie, Bratysławie, Poznaniu, Bolonii, Padwie, Moskwie, Mentonie, Paryżu, Montreuil, Barcelonie. Muzeum Literatury w Warszawie przyznało mu pierwszą nagrodę w konkursie na ilustracje do "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, a minister kultury Waldemar Dąbrowski - za całokształt twórczości plastycznej (2005).

Ostatnio Japończycy zafascynowani twórczością Wilkonia, zamierzają wznieść muzeum przeznaczone na stałą ekspozycję bajecznych i pełnych uroku dzieł malarza.

powrót