Biblioteka Publiczna w Rønne

Biblioteka Publiczna w Rønne to największa, do niedawna główna, biblioteka publiczna Bornholmu. Wewnętrzny dziedziniec budynku skąpany w zieleni tworzy mikroklimat sprzyjający kontaktowi z książka i bogatą ofertą biblioteki. Niewątpliwą atrakcją mini ogrodu biblioteki jest ogromny figowiec araukaria oraz… drzewo smoczków. Na nim zostawiają smoczki te maluchy, które chcą się z nimi pożegnać na zawsze.
Otwarty dostęp do wszystkich zasobów biblioteki, duża przestrzeń umownie podzielona na strefy wiekowe wzbogacona jest o szereg sal i pomieszczeń o specjalnym przeznaczeniu. Wśród nich znajdują się sale szkoleniowe, sala do organizowania większych imprez, wydarzeń muzycznych i artystycznych, czy też specjalny pokój dla niemowląt i ich opiekunów, którzy mogą z niego korzystać w celu miłego spędzenia czasu, wymiany doświadczeń, czy też uczestniczyć w spotkaniach ze specjalistami.
Schron, znajdujący się w piwnicy biblioteki wykorzystano na zasoby archiwum lokalnego – doskonałe rozwiązanie, w razie potrzeby użycia schronu zabezpieczone zostaną najcenniejsze pamiątki z przeszłości społeczności lokalnej.
W Bibliotece w Rønne nie brak elementów wspólnych dla bornholmskich bibliotek: mnóstwa ulotek informacyjnych na każdy temat, półek na których przygotowywane są komplety wcześniej zamówionych materiałów, automatów do samoobsługi wypożyczeń i zwrotów materiałów, podobnego wyposażenia przestrzeni dla dzieci czy też prezentacji materiałów muzycznych i czasopism.


Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków
Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego