Katalog nowych usług do wdrażania w publicznych bibliotekach gminnych

Szanowni Państwo

Oto wspólnymi siłami stworzyliśmy Katalog nowych usług do wdrażania w publicznych bibliotekach gminnych. Nie wszystkie usługi w nim zawarte są całkowicie nowe – część z nich występuje już w naszych placówkach. Jeśli zwrócimy uwagę na szczegóły okazuje się, że pozornie identyczne bornholmskie działania tak naprawdę bardzo się od naszych różnią. Wszystkie nowe usługi są ciekawe, wartościowe i co najważniejsze, wszystkie służą naszym klientom – czytelnikom bibliotek publicznych Warmii i Mazur. Co warte podkreślenia, są to usługi skierowane do czytelników w każdym wieku – od najmłodszych do bardzo już dojrzałych.

Podczas wizyty studyjnej na Bornholmie podpatrywaliśmy różnorodne formy pracy duńskich bibliotekarzy i weryfikowaliśmy je pod kątem zastosowania w naszych placówkach. Mam świadomość ograniczających nas realiów (szczególnie tych finansowych), jestem jednakże przekonany, że wiele usług świadczonych przez duńskie biblioteki po niewielkich modyfikacjach z powodzeniem wprowadzimy w bibliotekach publicznych. W tym właśnie celu powstał niniejszy Katalog..., który może stać się inspiracją do uatrakcyjnienia oferty każdej placówki.

Życzę Wam Koleżanki i Koledzy wiele satysfakcji z realizowania postawionych przed sobą zadań. Życzę też, abyście do wdrożenia nowych usług potrafili przekonać swoje władze samorządowe i wreszcie – byście nie poprzestali na wdrożeniu w swojej bibliotece jednej, nowej formy pracy, lecz starali się w następnych latach zrealizować cały katalog usług, bowiem wszystkie one służą lepszemu zaspokojeniu potrzeb naszych czytelników.

Andrzej Marcinkiewicz
Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej
w Olsztynie

Alfabet bibliotek Alfabet usług Od malucha do seniora

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków
Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego