WAWRZYN - Literacka Nagroda Warmii i Mazur za rok 2017
nominacje

Kroniki z życia ptaków i ludzi

AMER, Aida
Kroniki z życia ptaków i ludzi
Warszawa : Wydawnictwo „Nasza Księgarnia”, 2017

Kroniki z życia ptaków i ludzi to emocjonująca opowieść o ziemi, która w niespokojnym okresie międzywojennym stała się świadkiem wielkiej niegodziwości i poruszającego heroizmu. Stanowiła tło dla życia ludzi i ptaków, ich wędrówek, cierpienia, walki i poszukiwania swojego miejsca. Aida Amer opowiada historię dwóch rodzin, polskiej i niemieckiej, które nigdy się nie spotkały, ale ich losy splotły się w niezwykły sposób w wyniku wielkich wydarzeń historycznych.

Zakładnik

BORKOWSKI, Przemysław
Zakładnik
Poznań : Czwarta Strona - Grupa Wydawnictwa Poznańskiego, cop. 2017

Zakładnik to pierwsza część z planowanej serii kryminałów Przemysława Borkowskiego, na co dzień bardziej znanego jako twórca kabaretowy, występujący w Kabarecie Moralnego Niepokoju. Powieść zaczyna się istnym „trzęsieniem ziemi”, niczym u mistrza horroru – podczas porannego programu na żywo do studia telewizyjnego wkracza uzbrojony mężczyzna. Bierze zakładników, zabija jednego z nich, a następnie odczytuje bezsensowne oświadczenie i popełnia samobójstwo. Co dalej? Trop prowadzi do Olsztyna...

Notes kurlandzki

BRAKONIECKI, Kazimierz
Notes kurlandzki
Warszawa : „Convivo” Anna Matysiak, 2017

Notes Kurlandzki, który został opublikowany w serii Jeden Esej, jest „gestem otwarcia”, zaciekawieniem drugim człowiekiem i gotowością na spotkanie z nim. To relacja z podróży do innego kraju, w tym przypadku Łotwy, ale również w głąb człowieka. Dziennik Kazimierza Brakonieckiego zawiera refleksje dotyczące zarówno historii Kurlandii, jak i codzienności jej mieszkańców, a wszystko to przeplecione rozmyślaniami o miejscu Człowieka w Całości.

Plankton

SIENIEWICZ, Mariusz
Plankton
Kraków : Znak, 2017

Mariusz Sieniewicz Planktonem przenosi nas do roku 2092, do stolicy Polacji – Olsztyna. Powieść jest obserwacją i sumą lęków i obaw, które dotykają nas współcześnie. W książce znajdziemy więc narastające tendencje ksenofobiczne, przybierający na sile Kościół Polacji, który odcina się od Stolicy Apostolskiej, czy wizję świata bez kobiet, które zostały usunięte z życia publicznego. Autor prowokuje i stawia pytanie: „Kim jest człowiek w obliczu religii i władzy?”.

Wzgórze psów

ŻULCZYK, Jakub
Wzgórze psów
Warszawa : Świat Książki, 2017

Wzgórze psów” to mroczny thriller, którego akcja toczy się w niewielkim mieście, gdzieś na warmińsko-mazurskiej prowincji. Polska B jawi się jako miejsce, gdzie schowana jest pewna metafizyczna prawda o polskim losie. Zagadkowe zaginięcia ludzi, potworne odkrycia związane z ich odnalezieniem, dramat rodzinny głównego bohatera to pretekst do nakreślenia portretu lokalnej społeczności oraz uwikłanej w miejscowe układy rodziny. Co kryje się pod powierzchnią?

Patronat honorowy nagrody: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Herb Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Sponsor nagrody:
PHD „Książnica Polska” Sp. z o.o.

Patroni medialni:
Logo TVP3 Olsztyn       Logo kultura.wm.pl       Logo TVP3 Olsztyn