WAWRZYN - Literacka Nagroda Warmii i Mazur za rok 2016
nominacje

Cno

BYKOWSKA-SALCZYŃSKA, Alicja
Cno
Olsztyn : Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Oddział, 2016

Najnowszy tom poetki to cykl utworów mierzących się z ciężarem pamięci o tragicznej przeszłości kobiet na Wołyniu. Wiersze odkrywają ich dramatyczne przeżycia, które do tej pory, wyparte ze świadomości, skrywane były w zakamarkach pamięci. Doznane krzywdy i brak możliwości wyjawienia prawdy stały się piętnem na życiu kolejnych pokoleń. Chęć przebaczenia miesza się tu z potrzebą zakwestionowania porządku opartego na przemocy i niesprawiedliwości.

Saga von Becków

JAX, Joanna
Saga von Becków
Chorzów : Wydawnictwo Videograf, 2016

Saga von Becków to dwutomowe dzieło opowiadające losy niemieckiego rodu, na którą składają się powieści: Dziedzictwo oraz Piętno. Pierwszy tom to rozgrywająca się na przestrzeni niemal 80 lat wzruszająca opowieść o miłości i zawiłych losach polskiej nauczycielki i niemieckiego oficera SS oraz ich potomków. Bohaterką Piętna jest natomiast prawnuczka Wernera von Becka, która postanawia prześledzić dzieje swoich przodków. Odkrywając historię swojej rodziny, Julia rozpoczyna niebezpieczną grę, która może zakończyć się dla niej tragicznie.

Krótkie historie

KOZŁOWSKA, Ewa
Krótkie historie
Olecko : wydanie własne Ewa Kozłowska, 2016

Krótkie historie to cykl miniatur powstałych w latach 2014-2016, w których Olecko oraz Paryż (między którymi krąży autorka) przedstawione zostały z różnorodnej perspektywy. Dzięki informacjom archiwalnym pisarce udało się połączyć przeszłość z teraźniejszością, tworząc także przestrzeń do refleksji na temat przyszłości. To, co najważniejsze w opowiadaniach, ukryte zostało jednak pod powierzchnią, niewypowiedziane, pozostawione interpretacji czytelników.

Jura

MATWIEJCZUK, Katarzyna
Jura
Olsztyn : Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Oddział, 2016

Poetycka powieść młodej pisarki uznana przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w Olsztynie za Debiut Roku 2016. Jura składa się z 22 obrazów z życia bohaterki Kiri: od mistycznego okresu dzieciństwa, przez decyzję o opuszczeniu rodzinnej Doliny i poszukiwaniu tajemniczego ukochanego o imieniu Jura, po wydarzenia będące konsekwencją dążenia do szczęścia. Tekst jest także poetyckim nawiązaniem do okresu jury, w którym wpłytkim ciepłym morzu tworzyła się Wyżyna Krakowsko-Częstochowska stanowiąca tło opowieści.

Crème de la Kreml

RADZIWINOWICZ, Wacław
Crème de la Kreml : 172 opowieści o Rosji
Warszawa : Akces, 2015

W 172 opowieściach o Rosji wieloletni korespondent „Gazety Wyborczej” pokazuje wschodnie mocarstwo w całej okazałości. Z poczuciem humoru i wnikliwością przybliża współczesne społeczeństwo, kulturę oraz obyczaje, które intrygują i fascynują także Polaków. W felietonach znajduje się także wiele ciekawostek z życia dzisiejszych Rosjan. Autor opowiada m.in. o dziewczynach z Pussy Riot, nadmiernym spożyciu alkoholu, kulcie Stalina czy specyficznej kulturze jazdy samochodem.

Patronat honorowy nagrody: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Herb Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Sponsor nagrody:
PHD „Książnica Polska” Sp. z o.o.