„Jeszcze książka nie zginęła...” czyli II Wojewódzki Zlot Moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki 26.10.2010 r.

Spektrum działania Dyskusyjnych Klubów Książek jest niesłychanie rozległe: oprócz wymiany poglądów na temat przeczytanych książek, uczestnicy zajmują się np. rękodziełem i pisarstwem. I jak to w życiu bywa, przy tej okazji, wymieniają się przepisami na niesłychanie bajeranckie ciasta, żalą się na swoje zdrowie, dzielą się doświadczeniami na temat pielęgnacji kwiatów i wychowania wnuków, i Bóg jeden wie, czym tam jeszcze. Przy okazji wypożyczają różne inne książki, poza tymi proponowanymi przez DKK. W dodatku przynoszą też swoje własne książki, które im się spodobały i wymieniają je między sobą oraz proponują, aby takie zakupić do bibliotek.

W województwie warmińsko-mazurskim obecnie działają 44 kluby (stan na jesień 2010 r.). Klubami kierują moderatorzy-bibliotekarze i to dla nich Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zorganizowała 26 października spotkanie pod nazwą: II Wojewódzki Zlot Moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki.

Spotkanie to miało charakter bardzo roboczy i można je określić jako warsztaty przygotowujące bibliotekarzy do prowadzenia wywiadów lub spotkań z osobistościami zapraszanymi do bibliotek – przeważnie pisarzami. Sekrety prowadzenia takich spotkań odsłoniła zebranym Katarzyna Montgomery, dziennikarka prasowa i telewizyjna, która w TV4 prowadzi program „Mała Czarna”. A potem sami uczestnicy zlotu przeprowadzili symulowane wywiady. Ależ były emocje! Tym bardziej, że w charakterze „dobrych duchów” imprezie towarzyszyli Dyrektor WBP Andrzej Marcinkiewicz i Pani Renata Pietrulewicz – koordynator wszystkich DKK.
Poza tym wszyscy zapoznali się z technikami prowadzenia spotkań autorskich i zajęcia te przygotowały i prowadziły Olga Lipnicka i Adrianna Walendziak. Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali odpowiednie materiały związane z tematyką zlotu i będzie je można wykorzystać podczas spotkań w swoich DKK.

Po dość intensywnie prowadzonych zajęciach przyszedł czas na relaks i uczestnicy zlotu zostali zawiezieni do teatru na sztukę „Bar Babylon”, która jest prześmiewczo potraktowanym amerykańskim kryminałem przedstawionym w sposób bardzo awangardowy.
Wszyscy aktorzy spotkali się z aplauzem, a w szczególności znana olsztyńska aktorka Irena Telesz, która otrzymała od widzów zasłużone brawa za brawurowe zagranie bardzo kontrowersyjnej roli w tej sztuce.

Zlot był połączeniem pożytecznego z przyjemnym i możliwością wymiany poglądów między kreatorami DKK, a były one bardzo osobiste i serdeczne, bo to przecież sami swoi i choć rozrzuceni po całym województwie – znają się od lat nie wiadomo ilu.
Jest oczywiste, że taki przedsięwzięcie pociąga za sobą znaczne koszty (dojazdy, wyżywienie, noclegi, bilety wstępu, materiały). Zatem warto zauważyć, że fundatorami całego przedsięwzięcia byli: Instytut Książki i Urząd Marszałkowski w Olsztynie, a cała logistyka spadła na WBP i była bez zarzutu łącznie z niesłychaną życzliwością, która jest nie do wymierzenia, ale która towarzyszyła wszystkim cały czas.

Patrząc na tę inicjatywę można mieć nadzieję na to, że za sto lat, kiedy to babcie będą swoim wnukom opowiadać bajki - nie będą zaczynać od tego, że: „dawno, dawno temu, za górami, za lasami, kiedy to jeszcze na świecie istniały książki...”

Natomiast pod adresem WBP, Instytutu Książki i Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie można powiedzieć krótko – tak trzymać!

Józef Hładasz
DKK w Rodnowie

▲do góry    ◄cofnij