Marta Fox napisała tym razem książkę nie dla nastolatek, lecz dorosłych. Napisała książkę mądrą, smutną, ale jednocześnie bardzo budującą. Dla wielu z nas będzie to książka ważna, uświadamiająca wiele spraw. Będzie to lektura, która „boli”, ale równocześnie krzepi.

To książka o „trzymaniu siebie na smyczy”, o odbieraniu sobie szans na bycie szczęśliwym/ą – jak bohaterka książki Emilia, zanim wyzwoliła siebie z krępujących ją samą konwenansów, ograniczeń, zakazów i nakazów.

Jak długo można trzymać siebie na uwięzi, bać się swych pragnień, wystrzegać się ich i bronić się przed nimi? Dlaczego wielu/e z nas chcąc być w porządku wobec innych, wobec świata – zapomina o sobie i swoich pragnieniach? Jakie są później tego konsekwencje? Dlaczego chorobę tłumaczymy często jako „karę” za zdarzenia i błędy z przeszłości? – tak jak Monika, którą Emilia spotkała w szpitalu. To pytania, które stawiamy sobie podczas lektury. Paradoksalnie, to właśnie choroba Emilii (zamieniająca jej ciało w kamień) pozwala uporać się jej z demonami przeszłości, zrozumieć siebie, być może też innych i pogodzić się ze sobą.

Jedna książka, a tyle refleksji, które chodzą po głowie na wiele dni po lekturze. Dlatego właśnie uważam, że to książka „ważna”, pozostawiająca w nas „ślad”. Żeby tego wszystkiego było mało, oprócz wątku głównego bohaterka książki Emilia pisze bloga, w którym opowiada o kobietach „mądrych, szalonych, świętych, samotnych, kochających, wściekłych, cierpiących, upokorzonych”1. I tym sposobem śledzimy nie tylko losy Emilii i jej bliskich, ale również poznajemy najważniejsze fakty z życia niesamowitych kobiet, takich jak: Oriana Fallaci, Anne Sexton, Emily Dickinson, Gertrude Stein, Zofia Chądzyńska, Frida Kahlo, Sidonie-Gabrielle Colette, Kamille Claudel, Marilyn Monroe, Marguerite Yourcenar, Marie Skłodowska-Curie i innych. Aż chce się po lekturze książki Marty Fox zaczytać w ich biografiach, iść do biblioteki, poszukać, odkryć coś więcej.

Niezwykle inspirująca to lektura. Dziękuję autorce za tę książkę.

Ola Buła
(Dkk Elbląg)

1Marta Fox, „Kobieta zaklęta w kamień”, Wydaw. Literackie, 2009, s. 18.

◄cofnij