Czy bycie detektywem bywa niebezpieczne? Literatura i filmy dowodzą, że tak! Nawet książkowi detektywi nie mają łatwo. My jednak mamy nadzieję, że poszukiwania prawidłowej odpowiedzi, okażą się niewinne i całkowicie bezpieczne, choć nie mniej ekscytujące.
Zapraszamy do udziału i życzymy dobrej zabawy.Zagadka nr 5 – wrzesień

To była zaskakująca decyzja, takiego obrotu sprawy w kwestii jednej z najbardziej prestiżowych nagród na świecie nikt się nie spodziewał. Szwedzka Akademia postanowiła nie przyznawać nagrody w dziedzinie literatury, to pokłosie głośnego skandalu, który miał miejsce wokół komisji przyznającej wyróżnienie.

To nie pierwszy raz, kiedy literacki Nobel nie został przyznany. Od 1901 r. Akademia Szwedzka wręczyła wyróżnienie 110 razy. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury nie został ogłoszony w 1914, 1918 i 1935 r. oraz w latach 1940-1943.

Komu przyznano nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w roku poprzedzającym głośny skandal z przeciekami? Podaj imię i nazwisko autora (ukryte w diagramie) oraz przykładowy tytuł z jego twórczości.
Wypełnij: formularz konkursowy.

A L A M A R T A
L O L A B K A S
E K I J C A D F
K S C K Y Z E U
I S H I G U R O
P A T R Y O W K
I S H X O L M E
O T R E K O V Y


Zagadka nr 4 – sierpień

Świętosława od dziecka była harda. Od dziecięcych lat, razem z bratem Bolesławem Chrobrym, uczyła się niuansów politycznej gry. Miała stać się pionkiem w układzie sojuszy swego ojca, księcia Mieszka. Jednak jej ambicje sięgały znacznie dalej, pragnęła zostać królową.
„Harda” to powieść o kobiecie niezwykłej, dalsze jej losy poznacie w tomie 2 pt. „Królowa”. Uczestnicy konkursu bezbłędnie udzielili odpowiedzi na pytanie, nagroda została rozlosowana. Zapraszamy do biblioteki Panią Annę, właścicielkę karty bibliotecznej o nr. 064004 po jej odbiór. Naszych czytelników zapraszamy do lektury tych i innych książek Elżbiety Cherezińskiej i udziału w nowej, ostatniej zagadce.
GRATULUJEMYZagadka nr 3 – lipiec

Katarzyna Bonda „Czerwony pająk” - takiej odpowiedzi oczekiwaliśmy od uczestników konkursu i nie zawiedliśmy się! Gratulujemy uczestnikom. Nagroda jest jednak tylko jedna, tym razem dla pani Dominiki, właścicielki karty bibliotecznej o nr 067876. Zapraszamy, mamy dla Pani bon podarunkowy o wartości 50 złotych do realizacji w Książnicy Polskiej.
GRATULUJEMYZAGADKA nr 2- czerwiec

Jakub Żulczyk debiutował powieścią „Zrób mi jakąś krzywdę” i takiej informacji oczekiwaliśmy od uczestników zabawy. Zgłoszeń było naprawdę dużo, wszystkim bardzo dziękujemy, niestety 2 osoby podały błędną odpowiedź.

Bon podarunkowy o wartości 50 złotych w tym miesiącu powędruje do pana Dawida właściciela karty bibliotecznej z numerem 068356.
GRATULUJEMYZAGADKA nr 1 – maj

Maj dobiegł do końca, uczestnicy konkursu z niecierpliwością czekają na wyniki losowania. Niestety aż 3 osoby zostały zdyskwalifikowane, gdyż odpowiedziały tylko na część pytania. Zapewne wynikało to z nieuwagi, dlatego proszę o staranność przy wypełnianiu formularza konkursowego.

Zwyciężczynią majowej edycji „KSIĄŻKOWEGO DETEKTYWA” została Pani Mariola, która jest posiadaczką karty bibliotecznej o numerze 069173. Zapraszamy Panią do biblioteki, gdzie z przyjemnością wręczymy nagrodę.
GRATULUJEMY